"Enter"a basıp içeriğe geçin

Startup’ta Çalışmak mı??

Merhabalar ben 22 yaşında, yeni mezun ve kariyerine nereden başlasam diye uzun uzun düşünmüş biri olarak yazıyorum :). Umarım kurumsal mı startup mı ikilemi ile karşılaşan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Öncelikle şu iki soruyu kendinize sormanız gerekiyor;

Heyecanlımısınız?

Eğer bölümünüz ile ilgili cidden heyecan duyuyor ve hemen bir şeyler yapmak için can atıyorsanız. startuplarda ortam tamda bu şekilde.İşler çok hızlı yürüyor, kararlar çok hızlı alınabiliyor. Sizde bu süreçte çok hızlı bir gelişme fırsatı elde etmiş oluyorsunuz.

Öğrenme sınırlarınızı zorlamak istiyor musunuz ?

Cevabınız evet ise devam edebiliriz, eğer öğrenme sınırlarınızı zorlamak istemiyor halinizden memnun benim öğrendiğim bilgi ile ekmek yiyorum zaten diyorsanız. Sekmeyi kapatabilirsiniz 😀

Sınırları zorlamaktan kastım şu kendinizi bir an Android uygulama geliştirirken iken bir anda IOS uygulamalar geliştirirken bulabilirsiniz. Bu tarz durumlarda ama ben Android Geliştiricisiyim benim işim değil diyebilirsiniz en doğal hakkınız ama Swift öğrenmek için elinize geçen fırsatı geri tepmiş olursunuz.

Kafanıza takılan bazı soruların cevapları;

Maaşlar kurumsala göre çok mu düşük?

Hayır değil.Maaşların gayet makul düzeyde olduklarını düşünüyorum.Şu detayı unutmayın startuplarda işler çok hızlı değişebiliyor. Kurumsalda başladığınızda aldığınız maaş 5 yılda ciddi bir zam alırken startupta 1 yıl içinde kazandığınızın 3 4 katını alıyor hale gelebilirsiniz.

3-4 aylığına bir şeyler öğrenmek için mi Startup’a katılmalıyım ?

Bir çok yeni mezun sadece startuplara CV lerine bir şeyler yazmak için girebiliyor.Lütfen startupların kaynakları ve planları ile oynamayın. Bir startup için doğru kişiyi bulmak zor. Herhangi bir problem yaşadığınızda da mutlaka soft bir geçiş yapın.

Gece gündüz çalışılıyormuş doğrumu?

Hayır tabikide ama genede her işte olduğu gibi sabahladığınız zamanlar oluyor. Bu birazda sizin ne kadar hardworker olduğunuza bağlı 😀

Startup’a nasıl güvenirim?

Tabiki kimse zamanın harcanmasını istemez o yüzden de bir startupa girerken her konuyu objektif olarak konuşmaya özen gösterin. Karar verirkende tam olarak sorumluluklarınızın ne olduğunu vede startupın gelecek planı ile ilgili net bilgiler mutlaka alın. En önemlisi ekip ilede görüşme talep edin. Ekip eğlenceli ve enerjik ise hissedersiniz zaten :).

Ben nasıl başladım?

Benim serüvenim staj ile başladı. Kendimi geliştirmek için güzel projede yer almak istedim. Çevremde tanıdığım tecrübeli kişiler ile görüştüm onlardan stajımı nasıl verimli geçirebilirim konusunda bilgi aldım, genel olarak bana söyledikleri şu oldu; Spesifik olarak canlı bir projenin içine alınman zor çünkü hata yapma oranınız çok yüksek.Bu yüzden gerçek bir senaryo görmen zor olabilir, eğer şanslı değilsende senin ilede pek ilgilenmezler demişlerdi.

Gerçek bir projenin parçası olmam gerektiğini o zaman anladım ve bir araştırma yaptım. Arayışım çok sürmedi kendimi hemen LOKI ile Skype görüşmesi yaparken buldum.

Çok güzel bir 3 ay geçirdim dolu dolu. Gece gündüz demeden core team ile kod yazma ve geliştirme fırsatı edindim. Stajımdan sonra ise dedim ki kendime “Bir sene sonra ben geliyorum” dedim. Sözümü tuttum ve geldim. 7 aydırda aktif olarak çalışıyorum.

Peki neler oldu, neler öğrendim.

Başlamadan önce Microservice, Docker, CI/CD, DevOps, Kubernetes, Swift, ElasticSearch, ElectronJS hakkında hiç bir bilgim yoktu. Şuan bu teknolojileri aktif olarak kullanıyor ve bütün platformu tek başıma yönetebiliyorum.

Kurumsalda olsaydım eğer bu konuları öğrenmek için farklı departmanlara atlamak zorunda kalabilirdim. Buda büyük zaman alırdı diye düşünüyorum. Burada en önemli nokta bir şey öğrenirken asla yalnız değildim.

Bence yeni başlarken en önemli noktalardan biri. Takıldığınız konularda sizinle birlikte konuşabilecek, fikir alışverişinde bulunabilecek insanların yanınızda olması.

Dezavantajları?

Benim açımdan iki dezavantajı oldu.

Gezmeyi tozmayı seven biri olarak bazen işe kendimi çok kaptırıyorum. Taskler bitmeyincede çıkmıyorum bir yere ,bu konuda takıntılıyım. Bu yüzden bazı arkadaşlarıma cevap vermekte zorlanıyorum. Telefon genelde uzağımda oluyor yoğun bir şekilde kod yazdığım zamanlarda. Bu yüzden bazı arkadaşlarım ile sık görüşememeye başladım.

İkinciside çok fazla konu ile ilgilenmek beyninizi yakabiliyor bazen, anlama kabiliyetiniz düşüyor yani bana öyle etkisi oldu açıkcası. Tüm platformlara uygulama geliştirmek, farklı codebaseleri ile hergün çalışmanın etkileri sanırım, bu konuda ben kendim kaşındım ama kabul ediyorum…

Unutmadan;

Bu serüvende bana her anlamda destek çıkan @ahmetpolat ve @raafehmahmood’a sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız.

2 Yorum

 1. Kardelen
  Kardelen Mayıs 26, 2020

  Startupları çok güzel anlatmışsın emeğine sağlık ?

  • Baran
   Baran Mayıs 27, 2020

   Teşekkürler Kardelen 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir